Artroza
lijeÄenje s matiÄnim stanicama iz masnoga tkiva
Regenerativna ortopedija je moderan termin koji ima Ŕiroku i važnu primjenu u ortopediji, sportskoj medicini i traumatologiji.
Koristi se kod sportskih ozljeda kao Å”to su povreda ligamenata, tetiva, miÅ”iÄa, prijelomi kostiju, kod ozljede stopala, koljena, ramena, kuka, lakta, zglobova opÄenito, tamo gdje je utvrÄen nedostatak hrskavice, u lijeÄenju ARTROZE.
ARTROZA je ā normalnaā degenerativna promjena koja je povezana sa starenjem. ZahvaÄa hrskavicu koja postaje hrapava, neravna i istroÅ”ena. Stvaraju se novi koÅ”tani izdanci i izrasline. Zglob je slabo pokretljiv, miÅ”iÄ slabi a istroÅ”ena hrskavica uzrokuje bol pri kretanju. Kako hrskavica nema sposobnost obnavljanja, postaje sve tanja i na koncu nestaje na onim mjestima koja su najviÅ”e izložena optereÄenjima. S obzirom da kost ispod hrskavice nije viÅ”e zaÅ”tiÄena, postaje guÅ”Äa, tvrÄa i deblja. KoÅ”tano tkivo oko zgloba stvara izrasline Å”to otežava pokrete i uzrokuje bolove.
Pravi uzrok artroze nije poznat. UtvrÄeno je da napada viÅ”e žene nego muÅ”karce, najÄeÅ”Äe se javlja u dobi iznad 55 godina, pogaÄa viÅ”e pretile osobe. Postoji i genetska predispozicija, naÄin života, prehrana i brojni vanjski faktori.
DosadaÅ”nja iskustva vezana uz prevenciju i lijeÄenje zglobova vezana su uz pojaÄanu fiziÄku aktivnost, redukciju tjelesne težine, koriÅ”tenje fizikalne terapije, farmakoterapije a u krajnjem sluÄaju slijedi operativni zahvat.
Danas je medicina otiÅ”la korak dalje i otkrila novi naÄin lijeÄenja artroze i to pomoÄu matiÄnih stanica koje se dobivaju iz masnoga tkiva. Poliklinika Regenius nudi upravo jedan takav, neinvazivan, bezbolan i uÄinkovit naÄin lijeÄenja za pacijente koji imaju problema sa zglobovima.
Mi u Regeniusu preferiramo tzv. personaliziranu medicinu, Å”to znaÄi individualan pristup svakom pacijentu i to na slijedeÄi naÄin:
- Pacijentu se prvo napravi kompletna dijagnostika i utvrdi opÄe stanje organizma
- Snimi se poÄetno stanje zgloba (na koljenu, stopalu, kuku, ramenu, laktu)
- Slijedi aspiracija masnoga tkiva pacijenta, najÄeÅ”Äe iz abdominalne zone i to u koliÄini od 10-20 ml. tehnikom klasiÄne liposukcije
- IzvaÄeno masno tkivo se potom obraÄuje u potpuno zatvorenom sustavu, koji omoguÄava da se u potpuno sterilnim uvjetima dobije potrebna koliÄina matiÄnih stanica u veoma kratkom vremenu (oko 15 minuta ). Upotreba ovoga sustava znatno smanjuje vrijeme trajanja zahvata i omoguÄava dobivanje kvalitetnih matiÄnih stanica sa visokim regenerativnim potencijalom
- Dobivena suspenzija sa matiÄnim stanicama, lokalno se aplicira u zonu povrede, npr. u koljeno pacijenta s degenerativnim promjenama hrskavice
Zahvat obavlja ortoped a nakon par sati od zahvata pacijent može iÄi na kuÄnu njegu.
Postupak je potpuno siguran za pacijenta, nema rizika od odbacivanja jer je izvor stanica vlastito masno tkivo.TakoÄer, nema rizika od infekcije jer se zahvat provodi u potpuno sterilnim uvjetima.
Za viÅ”e informacija o tretmanu ili naruÄivanje nazovite odmah
Prijava na newsletter
Važnost matiÄnih stanica iz masnoga tkiva:
Poznato je da 1 gram masnoga tkiva ima i do 500 puta viÅ”e pluripotentnih matiÄnih stanica od koÅ”tane srži. MatiÄne stanice dobivene iz masnoga tkiva imaju veliki potencijal u reparaciji hrskavice, regeneraciji kosti, lijeÄenju zglobova kod artritisa, cijeljenju tetiva i kod degenerativnih promjena velikih zglobova, kuka i koljena.
MatiÄne stanice iz masnoga tkiva ( mezenhimalne matiÄne stanice ) imaju nekoliko važnih funkcija. Najvažnija funkcija je otpuÅ”tanje tzv. trofiÄkih faktora koji spreÄavaju staniÄnu smrt, takoÄer spreÄavaju nastanak ožiljnoga tkiva, stimuliraju stvaranje novih krvnih žila te imaju regenerativni uÄinak.
Pored mezenhimalnih matiÄnih stanica u masnome tkivu postoje i periciti koje su rezervne multipotentne mezenhimske stanice i imaju sposobnost protuupalnog djelovanja te daju pozitivan imunoloÅ”ki odgovor.
Za sada, naÅ”a poliklinika koristi matiÄne stanice dobivene iz masnoga tkiva, koÅ”tane srži i plazme. Koja od ove tri metode Äe biti primijenjena zavisi od odluke ortopeda i njegove procjene.
VaÄenje masti putem mini liposukcije
IzvaÄena mast
Prva centrifuga izvaÄene masti
Dobiveni koktel nakon prve centrifuge koji se sastoji od ulja, masti i otpada
Usitnjavanje samo masti koju smo izdvojili u prvoj centrifugi
Usitenja mast ide na drugu centrifugu
Dobiveni koktel nakon druge centrifuge, koji se sastoji od ulja i matiÄnih stanica
KonaÄni pripravak ā izdvojene same matiÄne stanice
Apliciranje matiÄnih stanica u bolno podruÄje
Pratite nas
na druŔtvenim mrežama