Zubni Implantati u Zagrebu – Stručna Ugradnja i Njega u Poliklinici Regenius

Što su zubni implantati i zašto su najbolje rješenje?

Zubni implantati su moderno i učinkovito rješenje za zamjenu izgubljenih ili uništenih zuba. Ugrađuju se u kost čeljusti i pružaju stabilnu podlogu za umetanje umjetnih zuba te tako pružaju funkcionalnost, ali zadovoljavaju i estetske standarde. Implantati su dugotrajan način za vraćanje lijepog osmijeha, a pacijentima ujedno omogućavaju jednostavno žvakanje, zagriz i govor. Usto, vraćaju im samopouzdanje i rješavaju ih brige neugode, iščekivanja ispadanja proteze ili pak njenog žuljanja. 

Ljudi oko implantata nerijetko imaju mišljenje da je to “cijeli zub”. No, implantat je zapravo samo vijak koji mijenja korijen zuba, a da bi zub bio potpun, na implantat ide nadogradnja pa potom krunica, most ili proteza. Ova nadogradnja je zapravo funkcionalni dio zuba. 

Vrste zubnih implantata i njihova trajnost

Zubni implantati mogu se klasificirati prema materijalu od kojeg su izrađeni. Titanijski implantati su najčešći i vrlo su biokompatibilni, što znači da se dobro integriraju u čeljusnu kost. 

S druge strane, keramički implantati, koji su estetski prihvatljiviji zbog svoje bijele boje, postaju sve popularniji među pacijentima koji traže prirodniji izgled, osobito za prednje zube. Implantati mogu biti i cirkonski te izrađeni od legure.

Trajnost dentalnih implantata ovisi o različitim čimbenicima kao što su vrsta implantata, materijal, te kvaliteta kosti i oralna higijena pacijenta. Trajni implantati obično imaju dug vijek trajanja i mogu trajati desetljećima ako se pravilno održavaju. Pored toga, implantati se razlikuju i po veličini, obliku i načinu postavljanja, što također utječe na njihovu dugovječnost.

Zubni implantati ugrađeni u kost u potpunosti zamjenjuju zub koji nedostaje ili koji je previđen za ekstrakciju, a krunica postavljena na implantatu preuzima funkciju i estetiku prirodnog zuba te ju je nemoguće razlikovati od ostalih zuba.

Zubni implantati idealno su rješenje za sve oblike bezubosti, od nedostatka jednog ili više zuba do potpune bezubosti. Služe kao zamjena za korijen prirodnog zuba, idealni su kao nosači mosta te zadržavaju sva funkcionalna i estetska svojstva prirodnog zuba.

TRAJNOST ZUBNOG IMPLANTATA NAJČEŠĆE JE DOŽIVOTNA AKO JE ZDRAVSTVENO STANJE PACIJENTA DOBRO, A ORALNA HIGIJENA U SKLADU SA PROPISANIM STOMATOLOŠKIM PROTOKOLOM O ODRŽAVANJU ZUBNIH IMPLANTATA I PROTETSKIH NADOMJESTAKA, KOJI UKLJUČUJE I OBVEZNE DOLASKE NA KONTROLU SVAKIH 6 MJESECI

Prije / Poslije

Before Image After Image
Before Image After Image
Before Image After Image
Before Image After Image
Before Image After Image
Before Image After Image
Before Image After Image
Before Image After Image

Trajni zubni implantati – stabilnost i izdržljivost

Zubni implantati su najtrajnija, ali i najpouzdanija opcija za nadomjestak zubi. Za razliku od mostova ili proteza, ugrađuju se u čeljust što ih čini dugoročnim rješenjem. Naime, nakon ugradnje zubnih implantata dolazi do procesa u kojem se okolno koštano tkivo s njima “spaja” pa se postiže veoma čvrsta veza. Implantati su izdržljivi, a pacijentima daju funkcionalnost i estetiku koja je najsličnijima prirodnim zubima. 

Glavna značajka trajnih zubnih implantata je njihova stabilnost koja se postiže oseointegracijom. Ovo je proces u kojem čeljusna kost implantat prihvaća kao svoj prirodni dio te oko njega zarasta i tako čini čvrstu vezu. Ovo se događa zahvaljujući biokompatibilnim materijalima koji služe za izradu implantata, a koje tijelo (najčešće) neće odbaciti. 

Čvrstoća veze se dodatno povećava tako što se površina implantata obradi na način da potakne rast koštanih stanica. S vremenom, novoformirana kost obavija implantat, a ovaj proces može trajati od tri mjeseca pa sve do pola godine. 

Osim ovoga, implantati su prilično izdržljivi zbog materijala od kojih su izrađeni, a samoj dugotrajnosti pridonosi i činjenica što su materijalni otporni na koroziju te su poznati po visokom stupnju biokompatibilnosti. Tako su danas zabilježeni slučaju implantata koji su potrajali čak i dulje od 30ak godina.

Dentalna implantologija – moderna rješenja za nadoknadu zubi

Dentalna implantologija je suvremena grana stomatologije čiji je fokus nadomjestak zubi pomoću implantata. Zahvaljujući modernoj tehnologiji u Poliklinici Regenius, svojim pacijentima možemo ponuditi trajna, estetski privlačna i ono najvažnije, funkcionalna rješenja i to mnogim pacijentima koji imaju razne individualne potrebe.

Proizvođači zubnih implantata

Na tržištu zubnih implantata postoji mnogo proizvođača, ali neki se posebno ističu svojom kvalitetom, inovativnošću, pouzdanošću, a i dugogodišnjom tradicijom. To su Straumann i ICX, vodeća imena zubne implantologije čije proizvode koristimo u Poliklinici Regenius. 

Straumann je u dentalnoj industriji dugogodišnji lider s više od 60 godina iskustva. Njihovi implantati napravljeni su isključivo od vrhunskih materijala, a svojom inovativnošću i istraživanjima, implantologiju čine boljom i naprednijom. Tako imaju patentiranu vlastitu leguru za izradu implantata pa i premaze koji ubrzavaju i pospješuju oseointegraciju. O njihovoj kvaliteti pak dovoljno govori činjenica da njihovi implantati dolaze s doživotnim jamstvom. 

ICX je njemačko švicarski proizvođač koji renomiranu kvalitetu uparuje s pristupačnom cijenom. Njihov fokus je implantate učiniti dostupnima različitim pacijentima, a kako bi to omogućili, izrađuju implantate s jednostavnom primjenom i prilagodljivošću. ICX implantološka rješenja zato imaju intuitivan sustav ugradnje, a odlikuju se velikim izborom različitih duljina, širina i oblika implantata kako bi se zadovoljile specifične potrebe pacijenata.

Prednosti zubnih implantata

Zubni implantati su trenutno najsuvremenija stomatološka metoda kojom se rješava nedostatak zubi, bilo jednog ili njih više. Napravljeni su od materijala koji osiguravaju njihovu dugotrajnost, a usto su biokompatibilni što znači da su šanse za odbacivanjem veoma male. Prilikom njihove ugradnje, nije potrebno brušenje okolnih zubi, a kad se ugrade pravovremeno, sprječavaju resorpciju odnosno povlačenje kosti.

Zubni implantati veoma su nalik prirodnim zubima što se tiče estetike, ali i funkcionalnosti. Dakle, pacijenti s implantatima mogu bezbrižno obavljati svakodnevne funkcije poput govora i žvakanja bez da se primjećuje razlika između prirodnih zubi i protetskih nadomjestaka. Ovo je usto jedna od najsigurnijih i najtrajnijih stomatoloških metoda koja je uspješna u 95 % slučajeva.

PACIJENTI STARIJE ŽIVOTNE DOBI ČESTO MISLE DA SU NJIHOVE GODINE PREPREKA ZA USPJEŠNU UGRADNJU ZUBNIH IMPLANTATA. MEĐUTIM, TO NIJE UVIJEK PRAVILO. NAIME, ZDRAVSTVENO STANJE PACIJENTA JE NAJVAŽNIJI I ODLUČUJUĆI FAKTOR USPJEŠNOSTI UGRADNJE I NE OVISI UVIJEK O DOBI.
U SLUČAJU DA IPAK POSTOJE ODREĐENE KRONIČNE BOLESTI, TADA SE TERAPIJA I PLAN DENTALNE REHABILITACIJE OBAVLJA U SURADNJI I DOGOVORU SA PACIJENTOVIM LIJEČNIKOM.

Kada se koriste implantati?

Zubni implantati se kao rješenje za gubitak zuba koriste u mnogim slučajevima. Oni pružaju estetski zadovoljavajuću i veoma funkcionalnu zamjenu koja djeluje poput prirodnih zubi, a zbog toga mogu biti idealno rješenje za mnoge pacijente. Upravo zbog svoje svestranosti i mogućnosti prilagodbe, postali su standard u modernoj stomatologiji za obnovu oralnog zdravlja.

NEDOSTATAK JEDNOG ZUBA

Pacijenti gubitak jednog zuba ne smatraju problematičnim, ali ovo zapravo može imati značajan utjecaj na oralno zdravlje. Kod nedostatka jednog zuba, oni okolni obično mijenjaju položaj što nerijetko uzrokuje nepravilnosti kod zagriza i žvakanja. Osim toga, kost se na tom djelu počinje povlačiti. Zubni implantat idealno je rješenje jer ne oštećuje susjedne zube, potiče normalni razvoj kosti, a pruža zdrav osmijeh s funkcionalnošću prirodnog zuba.

Nedostatak više zubi

Posljedice su kod gubitka više zubi još izraženije pa može doći do promjena u govoru, a i estetika osmijeha vidno je narušena. Nedostatak više zubi može uzrokovati opsežnu resorpciju kosti, a ovo negativno utječe na stabilnost ostalih zuba. Ovisno o tome nedostaje li nekoliko zuba u nizu ili na različitim mjestima, stomatolog će preporučiti drugačija rješenja.

Nedostatak svih zubi

Bez zubi, žvakanje je gotovo pa nemoguće, otežan je govor, a lice može poprimiti “uvenuli” izgled. Sve ovo uvelike negativno utječe na svakodnevicu i kvalitetu života pacijenata, a čak i na cjelokupno zdravlje s obzirom da je prehrana ograničena na meku i jušnu hranu. Kod ovakvih slučajeva, postoje moderna rješenja poput all-on-4 i all-on-6 gdje se u čeljust postavlja četiri ili šest implantata kao osnova za cijeli zubni niz.

Uvjeti za ugradnju zubnih implantata

Da bi ugradnja implantata bila uspješna i dugoročna, pacijenti moraju zadovoljiti neke uvjete. Osnovni uvjeti koje svaki kandidat mora zadovoljiti su dobro oralno zdravlje te posvećenost pravilnoj higijeni. Kandidati moraju imati dovoljnu količinu čeljusne kosti, a i stabilno opće zdravlje. Iako dobro oralno zdravlje i dovoljna količina kosti djeluju kao uvjeti koje mnogi pacijenti bez zuba možda neće ispunjavati, to ne znači da implantacija za njih nije moguća.

Prije ugradnje implantata provode se zahvati poput augmentacije kosti, podizanja sinusa ili liječenja bolesti desni kako bi se obnovilo zdravlje čeljusti. Kandidati koji trenutno ne ispunjavaju sve uvjete ne isključuju se iz postupka – potrebna je samo dodatna priprema kako bi ugradnja implantata bila uspješna i dugotrajna.

Za više informacija o tretmanu ili naručivanje nazovite odmah

Prijava na newsletter

.

Proces ugradnje zubnih implantata

Ovaj proces iziskuje puno preciznog planiranja, a kako bi ugradnja bila dugotrajna i funkcionalna, cijeli proces je podijeljen u dvije faze. Prvi korak je temeljni pregled, a potom dijagnostika. Zatim se kreće u individualizirani plan liječenja koji je drugačiji za svakog pojedinog pacijenta. Postupak uključuje i kiruršku ugradnju implantata, a potom dolaze faze cijeljenja i srastanja implantata s okolnim koštanim tkivom. Nakon ovoga se na implantat postavlja nadopuna odnosno protetski nadomjestak koji funkcionira gotovo kao prirodni zub.

Poliklinika REGENIUS raspolaže s kompjuterski navođenom implantologijom koja pomoću 3D tehnike može točno odrediti položaj implantata te pomaže kirurgu prilikom zahvata i ugradnje implantata.

Postupak ugradnje zubnih implantata

U Poliklinici Regenius, ugradnja implantata se odvija u nekoliko ključnih faza kako bi se osigurale preciznost i uspješnost, a i kako bi pacijent prije svakog termina znao što očekivati. Proces započinje detaljnim razgovorom o oralnim navikama pacijenta, povijesti bolesti, a potom o njegovim očekivanjima i željama.

Potom krećemo u dijagnostiku koja najčešće uključuje rendgenske snimke i konusno snimanje (snimanje koje omogućuje precizan 3D pregled struktura). Ovo je potrebno kako bi se procijenilo stanje čeljusti odnosno kvaliteta i gustoća kosti, njezina prokrvljenost, oblik zubnog luka, međučeljusni odnosi te odnosi sila za žvakanje.

Ako kost nije zadovoljavajuće kvalitete, može se poboljšati pomoću raznih materijala koji su dostupni. Međutim, Poliklinika Regenius ovdje je otišla korak dalje pa svojim pacijentima nudi obnavljanje zubne kosti potpomognuto matičnim stanicama iz masnog tkiva.

Potom slijedi kirurška faza u kojoj stomatolog ugrađuje sami implantat. Bitno je spomenuti da Poliklinika Regenius raspolaže kompjuterski navođenom implantologijom koja pomoću 3D tehnike može točno odrediti položaj implantata i osigurati preciznu ugradnju. Nakon ugradnje, slijedi proces zarastanja i osteointegracije koji može trajati od tri mjeseca do pola godine.

Pacijent je u tom periodu dužan dolaziti na preglede kako bi se stanje pozorno pratilo. Pacijent je dužan i voditi besprijekornu oralnu higijenu kako ne bi došlo do infekcije, stvaranja kamenca pa i povlačenja kosti. Tijekom ovog procesa, pacijent nosi privremeno protetsko rješenje kako bi se omogućile estetika i funkcionalnost.

Nadogradnja zuba nakon implantacije

Nakon uspješnog srastanja implantata s kosti, slijedi faza protetske rehabilitacije odnosno nadogradnje zuba. Nadogradnja je zapravo dio koji će povezati implantat s protetskim dijelom – krunicom, mostom ili protezom. U slučaju implantata, to je krunica. Nadogradnja je, kao i implantat, napravljena od čvrstog i biokompatibilnog materijala i osigurava stabilnu bazu za krunicu.

Potom se izrađuje sami protetski nadomjestak koji je potpuno prilagođen pacijentovim ostalim zubima i zagrizu. Nadomjestak se izrađuje u laboratoriju, a prije izrade uzima se otisak i po potrebi se ponavlja 3D snimanje. Kada je dovršen, nadomjestak se pričvršćuje na nadogradnju, a daljnje kontrole i slijeđenje uputa stomatologa osiguravaju njegovu trajnost i dugoročnost.

Zubni implantati za starije osobe – što trebate znati

Iako stariji pacijenti mogu imati specifične zdravstvene izazove, poput osteoporoze, dijabetesa ili smanjenog imuniteta, implantati su i dalje izvodljiv i siguran tretman. Međutim, prije nego što se odluče za implantate, stariji pacijenti trebaju proći temeljitu procjenu općeg i oralnog zdravlja. Zdravlje desni, dovoljna količina kosti u čeljusti i sposobnost zarastanja su ključni faktori za uspjeh implantacije.

U slučajevima gdje postoji gubitak kosti, moguće je koristiti tehnike poput transplantacije kosti ili podizanja sinusa kako bi se stvorila odgovarajuća baza za implantat. Također, stariji pacijenti moraju biti svjesni da im je potrebna dobra oralna higijena i redovite stomatološke kontrole kako bi se spriječile komplikacije.

Starija dob pacijenta nije prepreka ugradnji implantata jer su odlučujući faktori uvijek zdravstveno stanje i oralno zdravlje. Čak i u slučaju specifičnih stanja poput kroničnih bolesti, terapija i plan dentalne rehabilitacije dogovaraju se u suradnji s pacijentovim liječnikom.

Pratite nas
na društvenim mrežama

Ako kost nije zadovoljavajuće kvalitete, može se poboljšati pomoću raznih materijala koji su dostupni na tržištu.

U ovom pogledu, poliklinika REGENIUS otišla je korak dalje u odnosu na svoju konkurenciju te svojim pacijentima nudi potpomognuto obnavljanje zubne kosti pomoću matičnih stanica iz masnoga tkiva.

Koji su najbolji zubni implantati za vas?

Odabir najboljih zubnih implantata za svakog pacijenta ovisi o nekoliko faktora, uključujući specifične potrebe, zdravstveno stanje, vrstu zubnog nedostatka i želje pacijenta. Implantati se razlikuju po materijalu, vrsti, proizvođaču i tehnologiji koja se koristi, a važno je da stomatolog zajedno s pacijentom donese najbolju odluku na temelju tih kriterija.

Titanijski implantati su najčešće korišteni i dokazano su vrlo biokompatibilni, što znači da se dobro integriraju s čeljusnom kosti. Keramički implantati, s druge strane, popularni su među pacijentima koji preferiraju estetiku i žele implantat koji se bolje slaže s prirodnim izgledom zuba, budući da su bijele boje.

Pri odabiru najboljih, cijena zubnih implantata može biti važan faktor, no treba imati na umu da trošak ne prati uvijek kvalitetu. Zubni implantati na akciji mogu biti povoljnija opcija bez da se u pitanje dovodi njihova kvaliteta. Prilikom odabira, važno je odabrati stomatologa koji koristi samo provjerene brendove, a u fokusu su mu pristupačnost i fleksibilnost plaćanja.

Odabir najboljih implantata – što treba uzeti u obzir

Prvo što morate uzeti u obzir prilikom odabira implantata je materijal od kojeg je napravljen. Svaki materijal ima neku prednost, a u dogovoru sa stomatologom, morate procijeniti što je vama najvažnije. Primjerice, želite li implantat koji će se najbolje složiti s bojom vaših prirodnih zuba ili onaj kod kojeg su rizici za odbacivanje svedeni na minimum? 

Iduća preporuka je obratiti pažnju na proizvođača implantata i odabrati stomatologa koji koristi samo provjerene brendove. Poliklinika Regenius zato preferira Straumann i ICX implantate koji su iznimno kvalitetni i prilagodljivi te ispunjavaju sve potreba pa i očekivanja pacijenata. 

Implantati se mogu dobiti po različitim cijenama, a viša cijena može, a i ne mora značiti i bolju kvalitetu. Zato je najvažnije procijeniti odnos cijene i kvalitete te se dobro informirati o raznim opcijama i načinima plaćanja.

Kako odabrati stomatološke implantate prema vašim potrebama?

Najbolju odluku o implantatima donijet ćete u suradnji sa stručnjacima. U Poliklinici Regenius zato nudimo besplatne konzultacije sa stomatologom u Zagrebu na koje su dobrodošli svi oni koji razmišljaju o ulaganju u svoje oralno zdravlje. Pozivamo vas da na konzultacije dođete kritični i postavljate puno pitanja na koja će vam naši stručnjaci rado odgovoriti. 

Ključno je donijeti informiranu i staloženu odluku jer ovaj postupak nerijetko zahtjeva vašu aktivnu suradnju i spremnost na određene promjene. Mi se trudimo postupak napraviti što jednostavnijim i lakšim za sve uključene strane, a tijekom cijelog procesa stojimo vam na raspolaganju. 

Upravo zato svim potencijalnim pacijentima savjetujemo da dentalne implantate potraže u Zagrebu na našoj adresi. Poliklinika Regenius garantira poseban pristup svakom pacijentu, učinkovito i trajno rješenje te dentalne implantate po cijeni koja je pristupačna i može se platiti fleksibilno.

Koje su nuspojave kod zubnih implantata?

Ugradnja implantata veoma je siguran postupak, ali kao i svaka kirurška intervencija, sa sobom može nositi neke rizike. Najčešće su to bol i nelagoda u prvih nekoliko dana nakon implantacije. Prema našem iskustvu, bol se uspješno može staviti pod kontrolu lijekovima protiv bolova. Osim boli, mogu se pojaviti otekline i modrice koje će isto tako proći u kratkom roku.

Pacijenti mogu imati i neuobičajene senzacije u ustima kao što su trnjenje i ukočenost, a može biti prisutan i “osjećaj stranog tijela”. Ovo su privremeni problemi koji isto tako nestaju kada tkiva zacijele i kada se pacijent navikne na prisutnost implantata.

Rijetko se događaju infekcije, a one se pojavljuju kao rezultat nebrige o oralnoj higijeni nakon zahvata ili ako pacijenti ne slijede posebne preporuke stomatologa koje su dobili. Veoma rijetko događa se odbacivanje implantata koje se povezuje s prethodnom infekcijom ili drugim poteškoćama.

Za dugotrajnu uspješnost i održivost implantata neophodna je besprijekorna higijena usne šupljine koja podrazumijeva redovito pranje zuba (minimalno dva puta dnevno), korištenje zubnog konca te tekućine za ispiranje usta.

Redovita kontrola kod stomatologa također je nužna i to osobito u razdoblju oseointegracije kada se provjerava tijek srastanja implantata s kosti. U slučaju izostanka oralne higijene može doći do stvaranja plaka koji se s vremenom pretvara u kamenac, što pak dovodi do povlačenja zubnog mesa i kosti.

U slučaju izostanka oralne higijene može doći do stvaranja plaka koji se s vremenom pretvara u kamenac, što pak dovodi do povlačenja zubnog mesa i kosti.

Tako implantati gube svoju koštanu potporu i može doći do njihovog ispadanja. Prema tome, svaki pacijent mora preuzeti odgovornost za svoje oralno zdravlje i redovitu higijenu usne šupljine.

Koliko dugo se čeka na ugradnju zubnih implantata

Vrijeme čekanja na ugradnju zubnih implantata u Zagrebu može varirati ovisno o nekoliko faktora, uključujući zdravlje pacijenta, količinu i kvalitetu kosti, te specifične okolnosti svakog slučaja. Nakon prve konzultacije, stomatolog će obaviti detaljnu procjenu i preporučiti daljnje korake.

Sam postupak ugradnje implantata obično traje pola sata, ali nakon toga pacijentu može biti potrebno nekoliko mjeseci za spajanje implantata s kosti. U nekim slučajevima, odmah nakon ugradnje implantata može se postaviti privremeni zub, dok se trajni zub postavlja nakon nekoliko mjeseci. Ukupno, cijeli proces od prvog pregleda do postavljanja trajnog zuba može trajati od 3 do 6 mjeseci, a u složenijim slučajevima i duže.